Preview

Acc 505

Good Essays
Open Document
Open Document
1169 Words
Grammar
Grammar
Plagiarism
Plagiarism
Writing
Writing
Score
Score
Acc 505
A sporting goods manufacturer buys wood as a direct material for baseball bats. The Forming Department processes the baseball bats, and the bats are then transferred to the Finishing Department where a sealant is applied. There was no beginning work in process inventory in the Forming Department in May. The Forming Department began manufacturing 10,000 Casey Slugger baseball bats during May. Costs for the Forming Department for the month of May were as follows:
Direct materials $33,000
Conversion costs $17,000
A total of 8,000 bats were completed and transferred to the Finishing Department during May. The ending work in process inventory was 100% complete with respect to direct materials and 25% complete with respect to conversion costs. The company uses the weighted-average method of process costing.
1. The cost of the units transferred to the Finishing Department during May was:
A) $50,000.
B) $40,000.
C) $53,000.
D) $42,400.
2. The cost of the work in process inventory in the Forming Department at the end of May was:
A) $7,600.
B) $10,000.
C) $2,500.
D) $4,000.
Use the following to answer questions 3-4:
The following data relate to the Blending Department of Tru-Color Paint Company for a recent month:
Number Percent Complete of Units Conversion Costs
Beginning work in process inventory 9,000 60%
Units started into production 45,000 -
Units completed and transferred out 46,000 -
Ending work in process inventory 8,000 25%
All materials are added prior to the beginning of work in the Blending Department.
3. Assuming that Tru-Color Paint Company uses the weighted-average method, the equivalent units of production for materials would be:
A) 48,000.
B) 46,000.
C) 54,000.
D) 45,000.
4. Assuming that Tru-Color Paint Company uses the weighted-average method, the equivalent units of production for conversion costs would be:
A) 44,400.
B) 42,600.
C) 46,000.
D) 48,000. Page 1
5. Lucas Company uses the weighted-average method in its process

You May Also Find These Documents Helpful

  • Satisfactory Essays

    Hsm 260 Week 4 Case Study

    • 660 Words
    • 3 Pages

    Sales price | $3.60 per unit | $3.63 per unit | unfavorable | Materials cost | $2.90 per pound | $3.00 per pound | unfavorable | Materials usage | 91,000 pounds | 90,000 pounds | favorable | 15-2. Item | Budget | Actual | Variance | F or U | Sales Price | $650 | $525 | $125 | F |…

    • 660 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    ¼ hours (20,000 x 60)/80,000 = 15 minutes 3. How many units were produced in the second quarter? 120,000 units Problem 7-54: Plantwide versus Departmental Rates, Product-Costing Accuracy: Activity-Based Costing, page 330-331 See Attached File…

    • 98 Words
    • 1 Page
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Acc/531 Week 4

    • 623 Words
    • 3 Pages

    Cost of goods manufactured ($12,200) is then used in combination with beginning and ending WIP inventories of $0 to derive total costs incurred ($12,200) and then, in combination with materials ($5,700) the conversion costs of $6,500…

    • 623 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    To record the costs incurred in cutting department for producing 48,000 mat sets in the month of May…

    • 408 Words
    • 4 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    accounting week 4 answers

    • 469 Words
    • 5 Pages

    Production records show that there were 540 units in the beginning inventory, 30% complete, 1,580 units started, and 1,600 units transferred out. The beginning work in process had materials cost of $2,930 and conversion costs of $1,670. The units in ending inventory were 40% complete. Materials are entered at the beginning of the painting process.…

    • 469 Words
    • 5 Pages
    Satisfactory Essays
  • Powerful Essays

    Exercise 3-13. Costing Units Completed and Ending Work in Process [LO 2,3,4] At the start of November, Penco Refinery had Work in Process inventory consisting of 4,000 units that were 90 percent complete with respect to materials and 50 percent complete with respect to conversion costs. The cost of the units was $38,000 ($25,000 of material cost and $13,000 of labor and overhead). During November, the company started 44,000 units and incurred $421,970 of material cost and $394,880 of labor and overhead. The company completed 45,000 units during the month, and 3,000 units were in process at the end of November. The units in ending Work in Process were 85 percent complete with respect to materials and 45 percent complete with respect to conversion costs.…

    • 533 Words
    • 3 Pages
    Powerful Essays
  • Powerful Essays

    [($200 + $30 + $60) × 1,500 units] + ($40 x 1,000 units) = $475,000…

    • 1426 Words
    • 10 Pages
    Powerful Essays
  • Satisfactory Essays

    2. Calculate the additions to the work-in-process inventory account for the direct material used, direct labor and manufacturing overhead.…

    • 1445 Words
    • 6 Pages
    Satisfactory Essays
  • Satisfactory Essays

    Case: Sport Obermeyer

    • 539 Words
    • 3 Pages

    Using the sample data given in Table2-20, make a recommendation for how many units of each style Wally should male during the initial phase of production. Assume that all of the 10 styles in the sample problem are made in Hong Kong and that Wally’s initial production commitment must be at least 10,000 units. Ignore price differences among styles in your initial analysis. Style Mean Std Dev produce (avg-2SD) Hong Kong…

    • 539 Words
    • 3 Pages
    Satisfactory Essays
  • Good Essays

    Costs and Direct Material

    • 424 Words
    • 2 Pages

    Moravia Company processes and packages cream cheese. The following data have been compiled for the month of April. Conversion activity occurs uniformly throughout the production process.…

    • 424 Words
    • 2 Pages
    Good Essays
  • Powerful Essays

    Lockheed Hbr Case 04 05 2013

    • 3131 Words
    • 11 Pages

    Scenario 1 Purchase of Paint- Mixing machine to reduce labor costspan classtab/span span classtab/span span classtab/span span classtab/span span classtab/span span classtab/spanbr /…

    • 3131 Words
    • 11 Pages
    Powerful Essays
  • Good Essays

    Micoeconomics

    • 649 Words
    • 3 Pages

    The quantity supplied for prices P(a), P(b), P(c), P(d) were calculated based on the MC’s of each type – if the price is below the MC of the firm, the firm would stop its production. The quantities to be supplied for each price level is like below:…

    • 649 Words
    • 3 Pages
    Good Essays
  • Powerful Essays

    1. Find out the unit cost and and the usage of each material over a given period.…

    • 1438 Words
    • 6 Pages
    Powerful Essays
  • Good Essays

    Unit10OpenResponse

    • 607 Words
    • 4 Pages

    D. Compute the areas, number of gallons you will need (if different paints are used, how much of each), and final cost for paint. Show your computations here.…

    • 607 Words
    • 4 Pages
    Good Essays
  • Good Essays

    TAHA Example 2.1-1 (Page 47) : The Reddy Mikks Company Usage of raw material M1 by both paints = 6x1 + 4x2 tons / day Usage of raw material M2 by both paints = 1x1 + 2x2 tons / day Usage of a raw material by both types of paint…

    • 2179 Words
    • 9 Pages
    Good Essays