Process:
1. Display program welcome message
2. Ask for item name
3. Ask for item price
4. Ask for pound weight
5. Ask for ounces
6. Convert pounds to ounces then add to input ounces
7. Divide total price by ounces
8. Display the price per ounce.
Input:
Item Name
Item Price
Item Weight in pounds
Ounces as integer
Output:
Unit price
Main Module
Declare Name as String
Declare Price as real
Declare Lbs as integer
Declare Oz as integer
Declare UnitPrice as real
Display "Marc’s Unit Pricing Program"
Display "This program will break down the weight of an item from pounds to ounces, and will then give you the price per ounce for the product listed."
Call Input Data Module
Call Perform Calculations Module
Call Output Results Module
End Main Module
REM now we get all the pertinent information that we need.
Input Data Module
Display "Name of the Item?"
Input Name
Display "How much does it cost?"
Input Price
Display "Item Weight in pounds only?"
Input weight in Lbs
Display "Please enter any additional ounces if listed?"
Input Oz
Display “Please confirm if the entry is correct.”
PAUSE
If yes then
Display “Enter to continue” Or else
Call input data module again
End Input Data Module
REM it is time now to calculate or break down theunit price into size’s which this module does.
Perform Calculations Module
Set Oz = 16
UnitPrice = Price/Oz
End Perform Calculations Module
REM the module below takes the data that we received from user input and after the calculations, displays the unit price and other information to the user.
Output Results Module
Display "The item is: ", Name
Display "Total price of item:", Price
Display "Unit price per ounce:", UnitPrice
Display “Thank you for using Marc’s Unit Pricing Program promotion!”
End Output Results