From there, the company determines
From there, the company determines
How many meals will the WHDM program need to provide during the fiscal year to reach the BEP?…
Stacy stated that this new policy was “sinful, and shameful”. With the new policy in place the student doesn’t receive the hot lunch, but instead receives a “sandwich made of two slices of wheat bread and a single, cold slice of ‘government cheese’” for the same price of $2.05. Koltiska also reports that the poor students receive this despite the…
For this I have chosen a cafeteria at my college, in this cafeteria many kids have lunch daily except for weekends.…
The fee for food is $1.25 per student each day. Staff will received a 10% benefit on their salaries in addition $200 for the benefit programs. Variable supplies are $1 per student each month. Step costs are salaries for instructors, averaging $1,600 per instructor for each class. “As opposed to fixed costs, which remain constant, these costs arise in direct proportion toa business output, increasing and decreasing along with the volume of production” (Schneider, 2012).…
Since April of 2012, Bucky’s Food Pantry has played a major role in East Tennessee State University’s fight against campus food insecurity.…
Melbourne University Law Review Association, Melbourne Journal of International Law; Australian Guide to Legal Citation, 3rd Ed. (2010)…
Dus Catering uses two measures of activity, jobs and meals, in the cost formulas in its budgets and performance reports. The cost formula for catering supplies is $400 per month plus $89 per job plus $10 per meal. A typical job involves serving a number of meals to guests at a corporate function or at a host's home. The company expected its activity in March to be 11 jobs and 81 meals, but the actual activity was 7 jobs and 76 meals. The actual cost for catering supplies in March was $1,810. The activity variance for catering supplies in March would be closest to:…
If students are allowed to leave campus and their parents' homes are nearby, students can save money on lunch and eat from home.…
Tuition might be every college student’s nightmare, but what about the students that live on campus? Those students have to additionally put money towards their meal plans and living quarters. Also, don’t forget that there are at least 1-3 textbooks required for almost every class, school supplies and if you are one of the lucky ones, you will have a class that will require you to buy extra supplies that will be used once throughout the…
Tell us about a time that best demonstrated the extent of your analytical ability. A time where my analytical ability was demonstrated to the fullest would be when I held the position as a Qualified Mental Health Professional. In that role when engaging with my clients for the first time for their initial intake assessment I would have to compile all data ranging from familial status, psychosocial, financial, employment, housing and health information in order to develop a case plan for them. This information is very important because I had to make sure the goals and objectives that are developed based off the retrieved information. This was done for all new clients and also through the remainder of the time I was their worker. In my roles of doing eligibility it is important that I examine the information carefully and pay attention to the key factors that will or will not qualify clients for specific programs that they are applying for. I also have to apply this skill to the rules and regulations of the programs so I will fully understand and be able to convey them to the clients accurately.…
In this economy hard time, parents who never have any problem about putting money in pocket might find themselves struggling with financial problem. According to the National Bureau of Economic Research, unemployment has steadily risen and reaching 6.7% in November 2008 and also food and energy prices have increased dramatically throughout. As the bad economic continue the more unemployment will grow larger. Due to financial situation, parents are more apply for the breakfast and lunch program. As reported over the last five years the rates have increased annually by 2.5% to 4.1% (Siegel, 2010) and the higher the student participation rates, the higher the amounts of reimbursement the school receives. As shown in the following picture, there is an increase of free and reducing meals only paid meals are decreased.…
the average tuition and fees at a public four‐year institution and 1/10th of the tuition and fees at a…
Being only eighteen years of age I had never needed to spend money on food and household items before. Because I live on campus I am required to have a meal plan. A meal plan can have many options to purchase between meal swipes and flex points. However, eating at Cafe 1201 multiple times a week can become unappealing. The cost of food is a lot higher than I expected and was unprepared.Throughout the semester, my roommates and I set up shifts of who purchases what each week.Every time our room begins to become low in paper towels, toilet paper, or printer paper the next person is required to purchase that item next time the go to the store. But after entering college and becoming involved in campus activities other expenses…
1. I strongly believe that Charles Tollison is qualified for a partnership position as he puts in long hours worked year-round and solves the most difficult accounting/auditing issues. He is considered the “technician” of the company because of his abilities of micromanaging his jobs and being involved in every aspect of them. It shows that he cares for the company; but he needs to invest more time in getting more clients, contracts for the organization, rather than spending all of his time solving accounting/audit issues. These are matters that someone else can handle in order for him to qualify as a partner.…
Customers are either charged a flat rate for admission (as in a buffet), or pay at the check-out for each item. Some self-service cafeterias charge by the weight of items on a patron's plate.…