G. Misikova – Linguistic stylistics
I. R. Galperin- Stylistics
Crystal D. and Davy D. – Investigating English Style / for non-literary styles
STYLISTICS
Style and Styleme
Štylistika je náuka o výbere a spôsobe využívania jazykových a mimojazykových alebo umeleckých prostriedkov a postupov uplatňovaných v procese použitia komunikácie.
Jazykový štýl je spôsob prejavu, ktorý vzniká cieľavedomým výberom, zákonitým usporiadaním a využitím jazykových a mimojazykových prostriedkov so zreteľom na tematiku, situáciu, funkciu, autorov zámer a obsahové zložky prejavu.
Štyléma prvok, pomocou ktorého sa štylizuje, napr. slovo, veta alebo časť celku/ textu, ktorý má takú výrazovú podobu, že pri štylistickej typológii textu signalizuje jeho zameranie, napr. vulgarizmus v humornom texte.
STYLE
Style is a coherent, recurring set of expected features, which identify style of an individual or a larger, recognizable group. Style can as well be a variation in a person’s speech or writing and normally varies from formal to casual according to the type of situation, the person or person’s address, the location, the topic discussed etc. Some linguists use the term variety other register.
Native speaker has intuitive knowledge about linguistics appropriateness, foreign learners have no intuitive sense about linguistic appropriateness or weaker or no awareness of conformity, because they haven’t grown up in a relevant linguistics environment.
Aim of stylistics is to study the varieties of a language in as much detail as possible, so that we can point to the formal linguistics features, which characterize them and understand the restrictions on their use.
3 practical aims in the stylistics:
1. To identify and analyse language habits and those features of language, which are restricted to certain kinds of social contexts. 2. To explain, why these features have been used as opposed to other alternatives 3. To