You must show your work on all problems. You may type your answer right into this document. Total points for project: 45 points. Projects must be submitted as a Microsoft Word document and uploaded to the Dropbox for Unit 1. All Projects are due by Tuesday at 11:59 PM ET of the assigned Unit. NOTE: Project problems should not be posted to the Discussion threads. Questions on the project problems should be addressed to the instructor by sending an email or by attending office hours. You will be able to come back to the Dropbox and view your graded work or in the Gradebook after your instructor evaluates it.
Project Part I:
When shopping you often gather comparison data to get the best deal. Consider buying pizza.
These are just some of the questions you may want to consider when buying pizza: * What is the best pizza deal in your area? * How do you conduct comparative shopping when different pizza stores have different size pans? * Are prices for some large pizzas for a particular store proportional to the amount of pizza for each size? * Does any combination of two pan sizes give a better buy than a larger pan size? * Is pizza available in any shape besides circles? If so, what are the advantages and disadvantages of these shapes from a marketing viewpoint?
From a consumer viewpoint, collect data from two of your favorite pizza restaurants in the following four areas: 1. Collect statistics in * pan sizes * prices * topping options | | |
To begin your research, answer the following questions: 2. Compare cost per square inch of pizza for each pan size offered by a restaurant. 3. Compare cost per square inch of pizza with customer-chosen toppings versus store established combinations of toppings. 4. Compare cost per square inch of pizza for small, medium, and large pizzas for these two restaurants.
Note:
Use the following formulas: