Ocena sektora wg M. E. Portera
M. Portera uważał, że potencjał globalizacyjny sektora jest zależny od czynników sprzyjających globalizacji sektora, a także hamujących go. Oceniając stopień globalizacji sektora, w którym działa firma Nestle na początku uwaga zostanie zwrócona na czynniki sprzyjające.
Występowanie korzyści ze względu na koszty lub korzyści komparatywne – Wykorzystują oni występowanie na wielu rynkach do optymalizacji kosztów i produkowaniu w krajach, w których generowane są niższe koszty. Tak jak np. Nestle przejmowanie lokalnych firm wchodzą na rynki obsługiwane przez przejęte firmy i uzyskują przewagę na rynkach lokalnych.
Ekonomia skali produkcji – dzięki istnieniu na ponad 100 rynkach koszty stałe produkcji rozkładają się na coraz większą ilość wytworzonych produktów, przez co staje się to bardziej opłacalne, aby wchodzić na nowe rynki.
Doświadczenie w skali ogólnoświatowej –zwiększa swoje doświadczenie i rozbudowuje know-how. Wysoka konkurencja w sektorze powoduje chęć ciągłego doskonalenia i tworzenia nowych produktów, aby zachęcić klientów.
Marketingowa, logistyczna i zaopatrzeniowa ekonomia skali – firma dzięki korzystaniu z zakupów centralnych może obniżyć koszty poprzez wielkość zamówień. Także wydatki na reklamę i promocję rozkładają się na cały świat, dzięki temu, że część marek występuje na wszystkich rynkach na których znajduje się firma.